ŘEDITEL AMP STANĚK: PROBLÉMY A JEJICH ŘEŠENÍ JSOU PODSTATOU NAŠÍ PRÁCE

ŘEDITEL AMP STANĚK: PROBLÉMY A JEJICH ŘEŠENÍ JSOU PODSTATOU NAŠÍ PRÁCE


Ing. Daniel Staněk je rodák ze severočeského Mostu. Po absolvování ČZÚ obor Regionální a enviromentální správa nastoupil do ACCON GROUP, kde působí do současnosti. V nedávné době byl jmenován výkonným ředitelem společnosti ACCON managers & partners, s.r.o. (dále jen AMP) zabývající se dotacemi v rámci skupiny. S novopečeným ředitelem AMP jsme probírali jeho plány s firmou, i nástrahy dotačního managementu.

Můžeš krátce vysvětlit čím se AMP zabývá?

Poskytujeme poradenství v oblasti získávání dotací ze strukturálních fondů EU, státního rozpočtu a poradenství po přidělení dotace. Projekty koordinujeme již od prvotní myšlenky. Komunikujeme a vedeme projektový tým od definování záměru, přes vyhotovení projektové dokumentace až ke zdárné realizaci a provozu. Dá se říci, že dokážeme řídit projekt od A až do Z a je jedno, jestli se jedná o získání podpory na vzdělávání, opravu chodníku v obci, stavbu školy, nebo výzkum nové technologie.

Pro koho všeho dělá „ACCON“ dotace?

Náš typický klient je obec či město s projektem, na který potřebuje získat další financování a také firmy, které se chtějí rozvíjet či nastartovat nový produkt.

Jaké jsou nejčastější problémy, se kterými se v práci potkáváte?

Problémy a jejich řešení jsou s trochou nadsázky podstata naší práce, takže je z čeho vybírat. Například špatně připravená projektová dokumentace. To je alfa a omega investičních žádostí. Chyby v ní mohou způsobit zamítnutí dotace, nebo velké problémy při realizaci projektu. Proto jsme se v rámci ACCON GROUP zapojili do projektu Technická skupina, který chce pomocí spolupráce jednotlivých dodavatelů minimalizovat problémy tohoto charakteru. Stávají se i extrémní případy, kdy při snaze o splnění podmínek dotace vznikne úplně jiný projekt, často i smysluplnější.

Co bys doporučil lidem, kteří uvažují o využití vašich služeb?

Administrativní úkony spojené s dotacemi jsou pro většinu lidí velice nepřehledné a stresující.  Využití firmy, která vám přinese jistotu kvalitní práce a úsporu času je dobrá cesta. Služby pro žadatele o dotace poskytuje mnoho subjektů, ale často je jejich jediným cílem dotaci získat a tím i svůj podíl na zisku, ale už je nezajímá, zda klient projekt následně uřídí a bude-li pro něj prospěšný. Pro nás je velice důležitá kvalita žádosti, jelikož chceme s klienty pokračovat i při realizaci. Pokud žádost špatně nastavíme, dožene nás to právě při realizaci. Kvalitu práce tak pocítí klient i my. Ale pozor, každý, kdo žádá o dotaci si musí uvědomit, že to nejsou peníze zadarmo. I přes využití našich služeb je každá dotace velice administrativně náročná a nemusí se každému vyplatit z hlediska poměru zátěže a peněz. Nenecháváme naše klienty honit nějaké chiméry v podobě nerealizovatelných projektů.

Nastupuješ právě jako nový ředitel z pozice dlouholetého zaměstnance. Co se pro tebe osobně bude měnit?

Beru to jako další projekt, který chci realizovat. Musím nastudovat spoustu věcí, které jsem doposud nemusel řešit, začít je vyhodnocovat a uplatňovat pro rozvoj firmy. Bude to dost práce a nové zodpovědnosti. Primární je pro mě udržet výkon firmy a vytvořit z našich nováčků stabilní tým specialistů.

Vím, že hledáte zaměstnance. Na co můžeš potenciální zájemce nalákat?
Jsme malá společnost s dlouholetou tradici (minulý rok firma oslavila 25let na trhu) sídlíme u Stromovky, takže pro sportovce a pro milovníky přírody ideální pracoviště.

Hledáme někoho, kdo umí komunikovat po telefonu, srozumitelně formulovat text, umí pracovat s počítačem, umí si poradit s administrativními překážkami, a hlavně se práce nebojí. Nový zaměstnanec se bude věnovat psaní a managmentu dotací pro obce a firmy. Rádi ho naučíme vše potřebné. Jsme přátelský kolektiv a máme nový kávovar.

Máš nějakou vtipnou historku z praxe, kterou nám můžeš bez následků říct?

Jsme vázáni mlčenlivostí, takže příliš informací říct nemůžu. Ale nedávno mě velice pobavila žádost o změnu projektové dokumentace, kdy jsem musel odůvodňovat výměnu plynového sporáku za elektrický. Projektant nějak zapomněl, že v objektu není rozveden plyn.